Network Monitoring (Sniffer)

Network Monitoring işlemi, Network’un ve tüm sistem yapılarının ( serverler, bilgisayarlar, cihazlar vb.) izlenmesi işlemidir. Bu işlem için Kali Linux‘ta kullanılan bazı toollardan bahsedeceğim.

Hadi Başlayalım…

1) İlk olarak Netdiscover toolu ile tarama gerçekleştireceğiz. Bunun için kısaca terminalden netdiscover yazarak toolu çalıştırabiliriz.Yerel ağda gerçekleştireceğimiz keşfetme işleme ile ağda bağlı cihazların bazı bilgilerini bulacağız.

-r ile hangi IP aralığını tarayacağımızı, -i ile de dinleyeceğimiz ağın ağ arayüzünü veriyoruz.

Yerel ağdaki cihazların IP adresleri , MAC adresleri ve cihazların üreticileri gibi bilgileri öğrenmiş oluyoruz.

2) Bir diğer Toolumuz ise daha çok kullanılan Nmap taramaları. Eğer bir arayüz kullanmak isterseniz zenmap kullanabiliriz. Terminale zenmap yazarak çalıştırıyoruz.

NMAP : En yaygın bilinen şekliyle bilgisayarın açık olan portlarını, parmak izini, kullanılan servislerin isim ve versiyon numaralarını bulan, Ağ Trafiğini dinleyen yazılıma Nmap denir.

Sadece IP ve Mac adreslerine ihtiyacımız varsa Target(Hedef) kısmına yerel ağdaki IP aralığımızı yazıyoruz. Profile kısmından da Ping scan seçeneğini seçiyoruz. Ve kısa sürede ağdaki istediğimiz bilgilere ulaşıyoruz

Eğer IP, Mac dışında bilgilerde edinmek isterseniz Profile kısmından Quick scan ve Quick scan plus seçeneğiniz seçebilirsiniz. Gerçekleştirilen saldırı türlerinin önemli ölçüde açık portlardan yapıldığı düşünülürse aşağıdaki gibi Port bilgisine ulaşıyor olmamızda büyük ölçüde önem taşıyor.

Terminal üzerinden yapabileceğiniz başlıca nmap taramalarını sıralayacağım.

  • Tek bir IP için tarama :
  • Birden çok IP aralığı tarama :
  • Tüm Subnet’i tarama :
  • Domain tarama :
  • Bir Listeyi Tarama :
  • Tüm sistemlere Ping atarak yanıt veren sistemlerin Açık yada Kapalı olduğunu tespit etme.

Bunların dışında kullanılan birçok nmap taraması mevcut. Siz kendi ihtiyacınıza uygun olan taramayı gerçekleştirebilirsiniz. Umarım verdiğim bilgiler yararlı olur.

Hiçbir sistem güvenli değildir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir