Deep Web – Dark Web

Basit bir tanım ile deep web, yani derin internet, bizim kullandığımız yüzeysel internetin daha alt boyutlarıdır. Her internet kullanıcısının erişemediği sitelere ve bilgilere burada ulaşmak mümkündür. Adeta kuralların, kanunların ya da yasakların olmadığı sınırsız bir alan demek mümkün. Deep Web internetin karanlık ve tehlikeli arka sokakları olarak tanımlanabilir. Her türlü illegal işlerin yapıldığı arama motorlarına kapalı özel giriş yöntemleri ile girilen legal olmayan alanlardır.

Deep web başta google olmak üzere neredeyse tüm arama motorlarına kapalıdır. Yani arama motorları buralara giremez. Dolayısıyla biz Deep Web’de bulunan bir içeriğe arama motorlarını kullanarak giremeyiz.

Şüphesiz internet dünyasında faydalı bilgiler olduğu kadar zararlı içerikler de vardır. Google zararlı olduğunu düşündüğü içerikleri filtre etmekte ve indeks arşivinde kullanıcıların karşısına çıkarmamaktadır. Dolayısıyla aradığınız bir konuda belki de 100 siteye ulaşabiliyorken aslında daha ulaşabileceğiniz milyonlarca web sitesi olabilir! Bu gibi indeks edilmemiş sitelere deepweb adını veriyoruz.

Deep Web & Dark Web’ e Nasıl Girilir ?

Deep Web İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

TOR Ağı Anonimlik Sağlar Bizi FBI-CIA-NSA Bile İzleyemez! Bu yanlış bir düşüncedir. Evet tor bize anonimlik sağlar fakat usta bilişimciler bizi izleyebilir. Ayrıca Deep Web de gezinen sadece suçlular yada bizler gibi merak,öğrenmek için girenler değil FBI-CIA den de ekipler vardır.

Derin Internetin Boyutu, Normal Internetin 500000 Katı! Yukarda da açıklandığı gibi google’ın yada diğer tarayıcıların göstermediği siteler burada bulunur. Boyutla alakalı şu kadar katıdır demek hiç bi zaman doğru değildir.

DeepWeb’de Seviyeler Var, Geçen Gün 4. Seviyeye Daldım! Seviyeler yoktur. Sadece buradaki bazı sitelere giriş yapabilmek , alışveriş yapabilmek vb. şeyler için daha önceden bu siteleri kullanmış ve kullanmakta olan kişiler tarafından refere edilmeniz gerekebilir. Bu bazı sitelere girememe katman olarak düşünülmemelidir.

.onion Uzantısı Nedir ?

Deep web e girdiğinizde internette görmeye alışkın olduğumuz gibi www. ile başlayıp .com , .net , .gov vb. ile biten siteler yoktur. Bunun yerine genellikle .onion uzantılı siteler mevcuttur.

Burada site bulmak için yukardaki gibi sitelerin yardımı gereklidir. Çünkü gördüğünüz üzere anlaşılır domain adları mevcut değildir ve sürekli olarak değişmektedir. Daha önce girip alışveriş yaptığınız bir site 2 dakika sonra olmayabilir veya artık alışveriş yerine sadece radyo çalan bir siteye dönüşebilir.

Deep Web’de Neler Var?

  • Hack , Hacking Bilgileri ( Hesaplar, Exploitler, Datalar vb.).
  • Şirket Bilgileri (Dataları).
  • Silah, Uyuşturucu, Sahte Para, Kara Para Satanlar, Alıcılar.
  • İstihbaratcılar / Siber İstihbaratcılar / Devletler.
  • Bol bol hacker.
  • İllegal Resim, Video, Sapıklar.

Deep Web’e Girmek Suç Mudur ?

Dark web’e girmek için kullandığımız tor browser’ı ülkemizde indirmek yasaklanmıştır. Ancak tor bowser indirmek , kullanmak ,deep web’e girmek
suç değildir. Yinede deep web’e girmek yetkililerin gözünde sizi olası süpheli durumuna düşürebilir. Çünkü burada çok fazla illegal şey mevcuttur.

Deepweb’de takılıp çeşitli sitelere girmek, bu sitelerde vakit geçirmenin de size bir zararı olmayacağını söyleyebilirim. Sitelere sadece girerek, ya da belirli forumlara kaydolarak başınıza iş açmanız mümkün değil. Ancak siz yinede kötü sitelerden uzak durun. Her zaman dediğim gibi kendi güvenliğinizden kendiniz sorumlusunuz.

Güvenli günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir